March 26, 2019

Bezpieczna i energooszczędna Autostrada Bursztynowa w Maciejowie dzięki inteligentnemu systemowi sterowania oświetleniem Apanet

Wyzwanie

Ośrodek utrzymania autostrady w Maciejowie zdecydował się na modernizację systemu oświetlenia na odcinku autostrady A1, a dokładniej na trasie autostrady Sośnica-Maciejów i węzła Gliwice-Wschód. W tym celu zwrócił się do firmy Apanet, która zaprojektowała system otwarty, gwarantujący możliwość współdziałania z kontrolerami różnych producentów.

Założona w 2011 roku firma Apanet jest członkiem LonMark International i jedną z nielicznych firm w Polsce, która może zapewnić otwarte i interoperacyjne rozwiązania.

Inne wymagania systemowe obejmowały:

  • Szeroki dostęp do elementów systemu otwartego
  • Łatwą integracje, niezbędną do budowy i przebudowy dróg etapami
  • Wiele źródeł dostaw, w tym producentów urządzeń, integratorów i usług serwisowych

 

Zastosowane Rozwiązania

System, który składa się z 727 punktów świetlnych, jest oparty na oprogramowaniu do zarządzania centralnego Apanet StreetLight.Vision. Został wyposażony w odpowiednie programy konfiguracyjne umożliwiające komunikację między elementami systemu sterowania oświetleniem drogowym w oparciu o otwarte protokoły. Ponadto kontrolery punktów świetlnych – certyfikowane przez LonMark International – komunikują się z kontrolerami segmentów zamontowanymi w szafie oświetleniowej i są zgodne ze standardami protokołu ISO / IEC 14908. System sterowania komunikuje się z różnymi protokołami (z powszechnie dostępnymi specyfikacjami) jak XML, CSV poprzez HTTPS, SMTP lub serwer FTP, co czyni go  systemem prawdziwie interoperacyjnym. Zaprojektowany system jest także w stanie pracować z czujnikami ruchu i pogody, umożliwiając skuteczną kontrolę instalacji w zależności od aktualnej pogody lub sytuacji na drodze (np. wypadek samochodowy).

 

Rezultaty

Projekt, który został ukończony w lutym 2015 r. umożliwił automatyczne kontrolowanie światła opraw w zależności od potrzeb konserwacyjnych, warunków pogodowych, czy też natężenia ruchu. Zainstalowanie czujników ruchu i pogody do sterowania oświetleniem drogowym pozwoli GDDKiA w niedalekiej przyszłości zmniejszyć intensywność światła w określonych godzinach lub w przypadku niskiego natężenia ruchu.

 

Wdrożenie systemu sterowania oświetleniem w Maciejowie przyniosło następujące korzyści:

• Otwartość i interoperacyjność, co oznacza, że rozwiązanie nie straci aktualności ponieważ nowsze wersje urządzeń będą mogły z łatwością zastąpić starsze, w dodatku można korzystać z oferty dowolnej liczby producentów

• Komunikację opartą na otwartych protokołach

• Oszczędność kosztów energii – dzięki zmniejszonemu zużyciu energii

• Zmniejszoną emisje CO2

• Śledzenie awarii – informacje o awariach są natychmiastowo przekazywane do systemu

• Zdalne zarządzanie całą siecią, jak również każdą pojedynczą oprawą